DRUK OFFSETOWY

Druk offsetowy jest przemysłową odmianą druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem. Offset to najpopularniejsza technika poligraficzna służąca do drukowania wielotysięcznych nakładów. Powszechność stosowania barwnego druku offsetowego oprócz prędkości, wynika także z niskich kosztów uzyskania matrycy, a także różnorodności możliwych nośników od papierów samokopiujących, offsetowych, przez kredowane, do kartonu.

Nowoczesne systemy bezpośredniego naświetlania obrazu na matrycy przyspieszyły technologię uzyskania wydruku i obniżyły jego koszty. Korzyściami druku offsetowego są większe możliwości operowania kolorami, druk na formatach powyżej SRA3 oraz bogate uszlachetnianie wydruków. Druk offsetowy stosuje się do druku: plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych, teczek ofertowych, papierów firmowych i innych.

DRUK CYFROWY

Druk cyfrowy można inaczej nazwać drukiem na żądanie. Wizytówki, zaproszenia, katalogi, ulotki, plakaty mogą być błyskawicznie wykonane dzięki zastosowaniu techniki komputerowej. Drukowanie następuje bezpośrednio z pliku komputerowego, z pominięciem tradycyjnych faz przygotowawczych, co radykalnie skraca i upraszcza cały proces, powodując również obniżkę kosztów. Druk cyfrowy idealnie więc sprawdza się w nagłych wypadkach, jest błyskawiczną odpowiedzią na działania konkurencji i perfekcyjnie pozwala zareagować na sytuacje na rynku. Cechą charakterystyczną druku cyfrowego jest niski koszt, nawet przy realizacji pojedynczych zamówień. Druk cyfrowy to druk "od ręki", żadna inna technologia nie pozwala na tak krótkie terminy realizacji. Pominięcie długotrwałej i kosztownej fazy przygotowania klisz i siatek to duża dogodność, która wpływa na ogromne skrócenie czasu realizacji.

Technika komputerowa gwarantuje, że wszystkie wydruki będą identyczne i w 100% zgodne z dostarczonym projektem. Wszystkie parametry są idealnie zachowane, nawet w przypadku długiego okresu pomiędzy kolejnymi wydrukami.

SITODRUK

Technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Dzięki dużej ilości farby możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych barw. Pozwala na wykonanie nadruków na niemal każdym płaskim podłożu: papier, drewno, aluminium, PCV, bawełna, materiały syntetyczne, skóra, metal itp. Na większości przedmiotów można wykonywać nadruki wielokolorowe. Zastosowanie bardzo wytrzymałych farb drukarskich gwarantuje, że nadruki są odporne między innymi na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy pranie.

Stosowany jest zarówno do prac niskonakładowych jak i produkcji seryjnej. Sitodruk wykorzystuje się również w mikroelektronice do wytwarzania układów scalonych.

Technika sitodruku wywodzi się od metod druku szablonowego, stosowanego na Dalekim Wschodzie od tysięcy lat. Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków, którzy wykorzystali tę metodę do ozdabiania kimon.

DRUK WIELKOFORMATOWY

Jedną z technik wykonania druku wielkoformatowego jest druk solwentowy. Podstawową zaletą takiego druku jest tworzenie bardzo atrakcyjnych, pełnokolorowych, fotorealistycznych grafik i reklam. Nośnikiem może być folia samoprzylepna, papier, baner, materiał flagowy oraz inne. Jako materiał wyjściowy do takiego druku może być dobrej jakości fotografia lub grafika komputerowa. Gotowe druki mogą być wykorzystywane do każdego rodzaju reklamy wizualnej.

Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich akcji promocyjnych i reklamowych oraz imprez wystawowych (banery reklamowe, Roll-upy, X-banery, standy, dekoracje wnętrz poprzez druk na tkaninach, płótnach oraz tapetach, naklejki na szyby, grafiki na samochodach, oklejanie mebli, systemy wystawiennicze, itp.). Wydruk wielkoformatowy solventowy charakteryzuje się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Może przetrwać w swojej nienaruszonej formie nawet do kilku lat.

TAMPONDRUK

Technika druku pośredniego, zaliczana do pochodnych druku wklęsłego, polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Tampondruk jest techniką odpowiednią do druku na prawie wszystkich powierzchniach i kształtach. Przy zastosowaniu odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak: tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal, drewno, itp.

Technika ta pozwala na znakowanie większości materiałów reklamowych, artykuły piśmiennicze, sprzęt biurowy oraz elementy dla przemysłu: medycznego, elektrycznego, AGD, itd.

TRANSFER TERMICZNY (TERMODRUK)

Transfer termiczny (termodruk) jest jedną z metod znakowania przedmiotów. Technika nadruku polegająca na termicznym wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego wzoru (transferu), naniesionego przy pomocy druk cyfrowego, ploterowego oraz sitodruku. Transfer złożony jest z szeregu warstw farb drukowanych na nośniku transferowym, którym przeważnie jest silikonowany podkład papierowy.

Transfer termiczny jest nanoszony na przedmiot drukowany za pomocą grzanego, wywierającego docisk, stempla. Takiego typu pełnokolorowe nadruki można stosować na różnych podłożach. Prócz tradycyjnych nadruków na koszulkach, czapeczkach można przenosić obrazy na podkładki pod myszy, puzzle, tworzywa sztuczne, drewno, skórę, ceramikę i szkło.

HOT PRINTER

Hot Printer, Hot Stamping (tłoczenie na gorąco), metoda stosowana do trwałego znakowania przedmiotów, zazwyczaj skórzanych, skóropodobnych, filcowych, tkanin oraz kartonu. Za pomocą specjalnych, chemigraficznych matryc wykonanych z materiału przewodzącego ciepło:
- tłoczymy folią na gorąco (wtopienie dekoracyjnej folii w różnych kolorach),
- wykonujemy podtłoczenia (suchy tłok) – trwałe wgniecenie i odbarwienie tłoczonego materiału.

Hot-stampingu używa się również do uszlachetniania druku oraz ozdabiania wielu rodzajów przedmiotów.

INTROLIGATORNIA

Falcowanie, bigowanie, perforowanie, laminowanie, foliowanie, kaszerowanie itp.